Sery w diecie wegetariańskiej – wszystko, co musisz wiedzieć
Sery w diecie wegetariańskiej – wszystko, co musisz wiedzieć
Jesteś wegetarianinem i nie wyobrażasz sobie życia bez smaku sera? Dobre wieści! Świat serów wegetariańskich staje się coraz bogatszy i smaczniejszy. Dowiedz się, czy wegetarianie mogą jeść sery oraz jakich serów unikać w diecie roślinnej.
Czy wegetarianie mogą jeść ser?
Dieta wegetariańska jest coraz bardziej popularna. Szacuje się, że już ponad 10% populacji zrezygnowało z mięsa. Powody są różne: etyczne, religijne, a nawet ekologiczne. Producenci żywności nie pozwolili, by wegetarianie zostali w tyle! W sklepach i restauracjach (nawet tych typu fast food) jest coraz większy wybór roślinnych zamienników i produktów wegetariańskich.
Na czym dokładnie polega wegetarianizm? Klasyczna dieta wegetariańska polega na wykluczeniu z jadłospisu wszelkiego rodzaju mięsa, w tym mięsa drobiowego, ryb oraz owoców morza. Wegetarianie – w odróżnieniu od wegan – dopuszczają spożywanie produktów mlecznych i jajek. Oznacza to, że wegetarianie mogą jeść sery – ale nie wszystkie! Czy wiesz, których serów powinni unikać wegetarianie?
Sery odpowiednie dla wegetarian
Wiesz, jak powstają sery podpuszczkowe, czyli najpopularniejsze sery na świecie? Tego typu sery powstają z mleka – głównie krowiego, koziego lub owczego – co jest akceptowane w diecie wegetariańskiej.
Problemem może okazać się podpuszczka, czyli enzym trawienny. Podczas wyrabiania sera dodaje się preparat podpuszczki do podgrzanego mleka, w wyniku czego wytrąca się skrzep serowy. Jej działanie polega na rozszczepieniu kazeiny – białka znajdującego się w mleku. Naturalna podpuszczka uzyskiwana jest z macerowanych żołądków młodych ssaków, głównie cieląt, jagniąt i koźląt, w okresie kiedy ich jedynym pożywieniem jest mleko.
Naturalną podpuszczkę znajdziesz w serach podpuszczkowych dojrzewających, takich jak: Parmigiano Reggiano, Grana Padano, Parmezan, Pecorino czy Caciocavallo. Naturalną podpuszczkę znajdziesz też w innych serach z apelacją Chroniona Nazwa Pochodzenia, w których tradycyjne metody wytwarzania dopuszczają użycie tylko określonych składników. Te sery nie są odpowiednie dla wegetarian.
Obecnie producenci serów mają do wyboru podpuszczkę naturalną, ale też podpuszczkę roślinną i mikrobiologiczną, które są całkowicie bezpieczne dla wegetarian. Podpuszczka roślinna uzyskiwana jest z kwiatów Cynara Cardunculus, czyli tzw. karczocha hiszpańskiego, z drzewa figowego oraz z niektórych roślin górskich i roślin ostowatych. Podpuszczka mikrobiologiczna to naturalny koagulant wytwarzany przez grzyby Rhizomucor Miehei. Według serowarów do produkcji młodych serów, takich jak np. mozzarella czy ricotta, można wykorzystać też sok z cytryny, kwasek cytrynowy lub ocet winny – te produkty sprawdzą się jako koagulant zamiast podpuszczki.
Jeżeli masz wątpliwości, jaka podpuszczka została użyta do produkcji sera, czytaj etykiety! Na etykiecie produktu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje i bez problemu zlokalizujesz sery bez podpuszczki zwierzęcej.
Wegetarianie często korzystają z serów jako składnika sałatek, kanapek, pizzy, makaronów i wielu innych dań. Teraz już wiesz, jak wybrać ser, który pasuje do twojej diety i stylu życia!